SOCZEWKI KONTAKTOWE

Wszystko na temat soczewek kontaktowych- Soczewki kontaktowe - Typy
- Dobór wg wad wzroku
- Korzyści z soczewek
- Wady wzroku
- Rady dla noszących soczewki
- Polecane stronyPrzeszukaj:
Internet
Ten serwis
www.twoje.pl
twojesoczewki.com

Wady wzroku

Achromatopsja (ślepota barw) - choroba oczu polegająca na całkowitej lub częściowej niemożności widzenia kolorów. Spowodowana jest posiadaniem niskiej liczby lub zupełnym brakiem czopków, które są odpowiedzialne za widzenie barw, widzenie ostre i widzenie fotopowe (widzenie dzienne). Achromatopsja może być dziedziczna, lub nabyta w wyniku różnych uszkodzeń lub chorób.

źródło: Wikipedia.org

Astygmatyzm - wada spowodowana zaburzoną sferycznością oka. Elementy optyczne zdrowego narządu wzroku zawsze są wycinkiem sfery. Jeżeli oko ma większą szerokość niż wysokość, to soczewka i rogówka zamiast skupiać światło w okrągłym obszarze siatkówki, będzie tworzyć obraz rozmazany w jednym z kierunków. Chory na astygmatyzmem będzie np. widział obraz nieostro w pewnych obszarach pola widzenia. Niestety nawet dobre szkła nie są w stanie w pełni skorygować asferyczności i dlatego osoba z astygmatyzmem ma problemy z wykorzystaniem przyrządów optycznych.

Istnieją dwa rodzaje astygmatyzmu:
 • astygmatyzm regularny - oku można przypisać dwie osie optyczne, wadę można skorygować okularami ze szkłami cylindrycznymi, które są wyraźnie droższe od soczewek wykorzystywanych w innych wadach wzroku,
 • - astygmatyzm nieregularny - rogówka jest uszkodzona na skutek np. wypadku, osi optycznych jest wiele, wadę można skorygować żelami nakładanymi na rogówkę lub soczewkami kontaktowymi.

źródło: Wikipedia.org

Nadwzroczność (dalekowzroczność, łac. Hyperopia) - drugą obok krótkowzroczności najczęściej spotykaną wadą refrakcyjną oka ludzkiego. Jest wynikiem zbyt małych rozmiarów przednio - tylnych oka (zbyt krótką gałką oczną) lub niewystarczającą siłą łamiącą układu optycznego oka (zbyt płaską (niezdolną do kurczenia się) soczewką).

Nadwzroczność jest wadą, która wzrasta z wiekiem (starczowzroczność, prezbiopia) wskutek postępującego osłabienia aparatu nastawczego oka, w wyniku zmniejszenia sprawności mięśnia rzęskowego i elastyczności soczewki.

W celu poprawy ostrości widzenia dalekowidza stosuje się okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Są to soczewki skupiające. Ich moc optyczną podaje się w dioptriach dodając znak plus.

źródło: Wikipedia.org

Krótkowzroczność (łac. Myopia) jest najczęściej spotykaną wadą refrakcyjną oka ludzkiego. Wada ta polega na tym, że oko skupiające promienie świetlne, ogniskuje je przed siatkówką. Obraz na siatkówce jest przez to zamazany, a wrażenie wzrokowe krótkowidza jest nieostre. Żeby dobrze zobaczyć przedmiot krótkowidz przysuwa przedmiot bliżej oczu.

W celu poprawy ostrości widzenia krótkowidza stosuje się okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Są to soczewki rozpraszające dwuwklęsłe. Ich moc optyczną podaje się w dioptriach dodając znak minus.

Wyróżnia się trzy stopnie krótkowzroczności:
 • małą - w zakresie do -3dpt
 • średnią - poniżej -6dpt
 • wysoką - powyżej -6dpt
Przy wysokiej krótkowzroczności w późniejszym okresie życia mogą wystąpić zmiany zwyrodnieniowe naczyniówki, siatkówki i ciała szklistego. Krótkowzroczność rozwija się najczęściej w okresie dojrzewania płciowego.

źródło: Wikipedia.org

Oczopląs (łac. nystagmus) - objaw polegający na mimowolnych, rytmicznych oscylacjach gałek ocznych.

Oczopląs posiada następujące charakterystyki:
 • postać - oczopląs poziomy, oczopląs pionowy, oczopląs obrotowy, oczopląs skośny,
 • kierunek - oznaczany wg fazy szybkiej ruchu,
 • szybkość - wolny, średni, szybki,
 • natężenie - określane w trójstopniowej skali,
 • typ - rytmiczny lub wahadłowy.

źródło: Wikipedia.org

Daltonizm - polega na upośledzeniu widzenia barw. Nierozróżniane są jednocześnie barwy czerwona i zielona, choć mogą być nierozróżniane również inne kolory. Daltonizm dotyka głównie mężczyzn.

źródło: Wikipedia.org

Zez - to chorobą oczu objawiającą się osłabieniem mięśni ocznych, co powoduje zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Efektem zeza jest zaburzenie widzenia stereoskopowego. Zez można zniwelować za pomocą odpowiednich okularów i ćwiczeń lub chirurgicznie.

Zez może spowodować powstanie ambylopii - leniwe oko, czyli osłabienie zdolności widzenia w jednym oku. Leczenie polega na zasłonięciu zdrowego oka, tym samym zmuszając leniwe oko do pracy.

Zez można podzielić na:
 • zez rozbieżny - oczy są skierowane na zewnątrz kąta patrzenia,
 • zez zbieżny - oczy są skierowane do środka kąta patrzenia,
Osoby z zezem mogą mieć trudności z prowadzeniem pojazdów mechanicznych oraz operowaniem maszynami i urządzeniami w ruchu. Trudno im też uprawiać niektóre sporty, łatwiej natomiast radzą sobie z czynnościami związanymi z dobrze rozwiniętą wyobraźnią przestrzenną, np. przy obróbce grafiki trójwymiarowej.

źródło: Wikipedia.orgSoczewki kontaktowe